Atuty gminy Dębno:

Warto zobaczyć:

 • dobra zewnętrzna i wewnętrzna dostępność komunikacyjna gminy
 • niemal cały obszar gminy pokryty planami zagospodarowania przestrzennego
 • stabilna sytuacja demograficzna
 • dobra względem pozostałych gmin w powiecie, a zarazem wymagająca dalszego rozwijania, dostępność infrastruktury sieciowej: wodociągu, kanalizacji, gazociągu
 • wzrastający poziom atrakcyjności, funkcjonalności i estetyki centrów wsi
 • wysokie zaangażowanie społeczne oraz duża liczba organizacji pozarządowych i inicjatyw
 • wysoka dostępność kultury
 • rozwinięta baza i oferta rekreacyjno-sportowa
 • rozwijający się system wsparcia biznesu
 • różnorodność i jakość lokalnych produktów rolnych
 • projekty proekologiczne
 • nieprzeciętny potencjał turystyczny
 • stabilność finansów
 • sukcesywna polityka inwestycyjna
Gmina Dębno bez wątpienia
jest wyjątkowym miejscem.
Wyróżniamy się ilością i zakresem przeprowadzanych inwestycji.
Potencjalny inwestor może liczyć
na nasze wsparcie.
Działamy i rozwijamy się dla Państwa!
Wiesław Kozłowski
Wójt Gminy Dębno
Firma Roeslein wspiera lokalne inicjatywy, ponieważ chce pomagać w rozwoju i przeznaczać pieniądze na inwestycje, które są ważne dla mieszkańców gminy, z której pochodzi większość pracowników.
Jestem dumny z tego, że mogę zarządzać oddziałem międzynarodowej firmy właśnie tutaj.
Mam olbrzymi sentyment do tego miejsca.
Jerzy Sroka
Dyrektor Operacyjny
w Firmie Roeslein & Associates Poland
Inwestowanie w Gminie Dębno jest decyzją strategiczną.
Gdybym miał ponownie podejmować decyzję gdzie ulokować swój kapitał,
nie wahałbym się ani chwili.
Zawsze mogłem liczyć
na wsparcie ze strony władz lokalnych.
Stanisław Barnaś
Właściciel Firmy
VICTORY Barnaś – Bud

Spędzenie czasu wolnego w gminie Dębno

Gmina Dębno jest miejscem, w którym zlokalizowanych jest wiele atrakcji turystycznych, wśród których można znaleźć późnogotyckie budowle m. in. Zamek oraz Kościół. Na jej terenie organizowane są różnorodne wydarzenia kulturalne, w których udział biorą zarówno turyści, jak i mieszkańcy. Bogata oferta kulturalna jest dostosowana do każdej grupy wiekowej począwszy od najmłodszych dzieci do seniorów.

MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ RYCERSKI “O ZŁOTY WARKOCZ TARŁÓWNY”

rokrocznie gromadzi ponad 20-tysięczną widownię z całej Polski oraz zza granicy. Impreza odbywa się w otoczeniu pięknego zamku w Dębnie i ma charakter wielkiego historycznego widowiska. Główną areną pokazów jest fosa zamkowa, gdzie dzięki doskonałej widoczności i rozległemu terenowi mogą zaprezentować się różne formacje zbrojeniowe i jazdy konnej. Na turniej przybywa rycerstwo z całego kraju oraz zagraniczne bractwa rycerskie (min. z Węgier, Słowacji, Ukrainy). Licznie zgromadzona widownia uczestniczy w pięknej lekcji historii na żywo. Wszystkie pokazy walk, sceny bitewne, zwyczaje rycerskie oraz tańce i gry, uzupełnione muzyką, światłem, efektami dźwiękowymi oraz fachowym i barwnym komentarzem, pozwalają oglądającym poczuć atmosferę dawnych wieków. Międzynarodowy Turniej Rycerski „O złoty warkocz Tarłówny” jest doskonałą lekcją historii Polski, wspaniałym rodzinnym festynem i jednocześnie najlepszą promocją gminy Dębno i jej zabytków.

PRZEGLĄD DZIECIĘCYCH ZESPOŁÓW FOLKLORYSTYCZNYCH REGIONU KRAKOWSKIEGO “KRAKOWIACZEK”

odbywa się w czerwcu w Amfiteatrze Letnim w Łoniowej. Do wsi Łoniowa przyjeżdżają mali tancerze i muzycy, którzy pielęgnują najcenniejsze wartości i tradycje folkloru dziecięcego regionu krakowskiego. Występując pragną zainteresować inne dzieci tradycyjnym muzykowaniem, śpiewaniem i tańcem ludowym oraz zaszczepić w nich szacunek do kultury ludowej swojej małej ojczyzny. Wyróżnia się kilka kategorii zespołów, m.in. te, które prezentują formy autentyczne, formy opracowane artystycznie oraz dziecięce kapele ludowe. Komisja Artystyczna w wyniku oceny zaprezentowanych programów artystycznych przyznaje nagrody pieniężne oraz wyróżnienia. Laureat konkursu otrzymuje nominację do udziału w Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce. Te barwne programy prezentowane przez zespoły dają możliwość niekonwencjonalnego spędzenia wolnego czasu dla wielu osób, czyli szerokiej i różnorodnej publiki. W Krakowiaczku bierze udział ok. 20 dziecięcych zespołów regionalnych i dziecięce kapele ludowe oraz blisko 600 wykonawców.

DOŻYNKI GMINNE

to plenerowa impreza o charakterze obrzędowym. Co roku, kolejne miejscowości gminy Dębno przyjmują rolę gospodarza i goszczą rolników z wieńcami dożynkowymi. Głównym punktem imprezy jest konkurs oraz “ośpiewanie” wieńca. Każde sołectwo z Gminy Dębno przygotowuje tradycyjny wieniec żniwny, który prezentuje grupa kilkunastu osób ubranych w stroje regionalne. Komisja Artystyczna złożona z etnografów i specjalistów ds. folkloru ocenia poszczególne wieńce pod względem: zgodności z tradycją, użytych materiałów, estetyki, pomysłowości. Konkurs wieńca dożynkowego kończy się wręczeniem nagród  ufundowanych przez Wójta Gminy Dębno. Ostatnim elementem dożynek jest koncert popularnego zespołu, a później odbywa się zabawa taneczna przy dźwiękach muzyki, granej na żywo.

BIESIADA AGROTURYSTYCZNA

Impreza gromadząca smakoszy tradycyjnych potraw, przy muzycznym, folkowym anturażu. Kilkadziesiąt gospodarstw i kół agroturystycznych przygotowuje barwne, bogate stoiska, na których można znaleźć dziesiątki wspaniałych potraw . Wszystkie smakołyki biorą udział w Konkursie Potraw, a autorzy najsmaczniejszych otrzymują atrakcyjne nagrody ufundowane przez Wójta Gminy Dębno. Odbywa się również prezentacja gospodarstw agroturystycznych. Na estradzie przez całe popołudnie trwają koncerty amatorskich i profesjonalnych artystów.

ŚWIĘTO ŁOPOŁKI

Nazwa wydarzenia jest nieprzypadkowa, zaczerpnięta została z przeszłości, kiedy to mieszkańców Łoniowej nazywano ”łopołcorzami”. W miejscowości tej na ówczesne czasy wiele osób zajmowało się masowym wytwarzaniem „łopołek”. „Łopołka„ był to pleciony, owalny kosz do przenoszenia i suszenia zbóż lub warzyw strąkowych. Trzymano w niej także małe dzieci, gdy zabierano je z sobą w pole. Impreza tego typu ma za zadanie odtworzyć i przypomnieć tradycje regionalne oraz zachęcić inne miejscowości do poznawania swoich zwyczajów.  „Święto Łopołki” odbywa się w amfiteatrze w Łoniowej i przypada na ostatnią niedzielę czerwca. Stowarzyszenie „Łoniowiacy” proponuje barwny i ciekawy program artystyczny, w którym prezentują się dziecięce i dorosłe zespoły folklorystyczne, kapele ludowe oraz profesjonalni wykonawcy.

GMINNY DZIEŃ DZIECKA

to wydarzenie dedykowane najmłodszym mieszkańcom gminy Dębno. Tego dnia na dzieci czekają liczne atrakcje m. in. dmuchany zamek, kula sferyczna, animacje dla najmłodszych, skaczące szczudła, popcorn, wata cukrowa i wiele, wiele więcej.

DĘBIŃSKI BIEG PO FLAGĘ

to wydarzenie mające na celu popularyzować bieganie oraz nordic walking, jako formę aktywnego spędzania czasu i zwracać uwagę na stosunkowo młode święto, wskazując na rolę i znaczenie symboli narodowych.  Organizatorzy rozdają uczestnikom biegu biało – czerwone flagi, aby w ten sposób zachęcić wszystkich do manifestowania tożsamości narodowej.

SPOTKANIA NA ZAMKU W DĘBNIE

Kwartalne spotkania przy napojach  to cykl wydarzeń realizowanych w dębińskim oddziale Muzeum Okręgowego, mające na celu poszerzenie oferty kulturalnej subregionu tarnowskiego, poprzez obcowanie ze sztuką wizualną oraz muzyką.
Każde wydarzenie rozpoczyna się koncertem zespołów kameralnych lub solistów nawiązującym do historii zamku połączone z wystawą z różnych dziedzin artystycznych. Spotkania zakończone są degustacją przypisanych porą roku napojów.

PATRIOTYCZNE ŚPIEWANIE

Uroczyste śpiewanie pieśni i piosenek patriotycznych w murach dębińskiego zamku mające na celu upamiętnienie uchwalenia Konstytucji 3 maja i odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestnicy wydarzenia spotykają się , aby wspólnie wyśpiewać historię Polski przy akompaniamencie fortepianu. To bardzo ważna inicjatywa, która jest źródłem wielu pięknych wzruszeń oraz poczucia jedności wśród mieszkańców gminy.

MIĘDZYNARODOWA NOC MUZEÓW

Wydarzenie organizowane w Europie od 1997 roku,  które przyciąga prawdziwe tłumy mieszkańców europejskich miast. Podobnie w Dębnie, gdzie rokrocznie do zamku przybywa wielu fanów nocnego zwiedzania obiektów muzealnych.
Noc Muzeów to niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć eksponaty, które nie są na co dzień częścią żadnej ekspozycji. W ten jedyny w roku wieczór następuje zwiększenie zainteresowania muzeami, ich zbiorami i proponowanym programem artystycznym.

POWITANIE LATA

Co roku w pierwszą niedzielę wakacji w zabytkowym, drewnianym Amfiteatrze „Krakus” w Łysej Górze koncertowo, śpiewająco i tanecznie zostaje zakończony rok szkolny i radośnie przywitane lato. Impreza ta ma wieloletnią tradycję i gromadzi tłumy widzów. Starannie dobrany repertuar i dobrzy wykonawcy gwarantują doskonałą zabawę. Wieczorem, po zakończeniu koncertów strażacy z OSP w Łysej Górze zapraszają na zabawę taneczną.

PLENER MALARSKI

Pierwszy Plener Malarski w Dębnie odbył się w roku 1923 z inicjatywy ówczesnego właściciela zamku w Dębnie – Jana Jastrzębskiego. Nawiązując do tego wydarzenia  Zamek w Dębnie  postanowił kontynuować tą ideę.
Od wielu lat, artyści gromadzą się w Dębnie, aby uwieczniać unikatowe zabytki architektoniczne; średniowieczny zamek, kościół św. Małgorzaty , neogotycką kaplicę Jastrzębskich , a także szereg przydrożnych krzyży, kapliczek i pomników. Podczas trzydniowych prac powstają  barwne obrazy wykonywane przez uczestników w różnych technikach. Prace te zawsze są prezentowane na wystawach poplenerowych.

ORSZAK TRZECH KRÓLI

to wydarzenie edukacyjno-kulturalne organizowane w gminie od 2020 roku. Korowód kolędników na czele z trzema Mędrcami wyrusza spod dębińskiego Zamku pod Kościół Świętej Małgorzaty w Dębnie. Elementem każdego Orszaku są przedstawienia artystyczne, a także radosne kolędowanie osób, które idą za Trzema Królami ubranymi w barwne stroje. Tego dnia każdy może mieć na głowie papierową koronę, która przez lata stała się atrybutem święta.

Skip to content